Składanie tekstów do publikacji
- Teksty w formie elektronicznej należy przesyłać drogą mailową na adres literaturoznawstwo@ahe.lodz.pl.
- Wraz z tekstem należy przesłać następujące dane: imię i nazwisko autora, stopień lub tytuł naukowy, afiliację (katedra, instytut, uczelnia), adres do korespondencji, telefon, e-mail, krótką notkę biograficzną, streszczenie w języku polskim i w języku angielskim.
- Przyjęcie tekstu do publikacji wymaga przeniesienia przez autora na Wydawcę praw do eksploatacji artykułu (formularz oświadczenia jest dostępny na stronie internetowej Wydawnictwa Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi pod adresem: www.wydawnictwo.ahe.lodz.pl, w zakładce: „Informacje dla autorów”).
- Redakcja zastrzega sobie prawo wyboru tekstów do publikacji. Tekstów niezamówionych redakcja nie odsyła.
Opracowanie tekstu
Uprzejmie prosimy wszystkich Autorów o przestrzeganie następujących zasad przy przygotowywaniu tekstów:
- Nadesłane teksty powinny być formacie doc lub rtf.
- Objętość artykułu nie powinna przekraczać 1 arkusza wydawniczego (ok. 40000 znaków ze spacjami), zaś recenzji i pozostałych tekstów – 6 stron znormalizowanego maszynopisu (10800 znaków).
- Tekst artykułu powinien być znormalizowany w formacie A4; zapisany czcionką Times New Roman 12 p.; interlinie: 1,5 wiersza; marginesy: 25 mm; przypisy zapisane czcionką 10 p., umieszczone na dole strony.
- Sposoby wyróżnień w tekście należy ograniczać do niezbędnego minimum: kursywa – do tytułów książek, rozdziałów i artykułów (tytuły czasopism i tematy należy podawać w cudzysłowie), a także zwrotów obcojęzycznych wplecionych w tekst; druk pogrubiony – do podkreśleń.
- W cudzysłowie należy zapisywać cytaty o objętości do dwóch wierszy w tekście, cytaty dłuższe niż dwa wiersze należy zapisywać w osobnym akapicie czcionką Times New Roman 10 p, bez cudzysłowu.
- Przypisy należy sporządzać według następującego wzoru:
- opis bibliograficzny druku zwartego:
np.: M. Bachtin: Problemy poetyki Dostojewskiego. Przeł. N. Modzelewska. Warszawa 1970, s. 104. - opis bibliograficzny artykułu zawartego w zbiorze prac danego autora:
np.: M. Głowiński: O stylizacji, [w:] tenże: Style odbioru. Szkice o komunikacji literackiej. Kraków 1977, s. 185–186. - opis bibliograficzny artykułu zawartego w tomie zbiorowym:
np.: J. Sławiński: Odbiór i odbiorca w procesie historycznoliterackim, [w:] Publiczność literacka. Pod red. S. Żółkiewskiego i M. Hopfinger. Wrocław 1982, s. 81. - opis bibliograficzny artykułu zawartego w czasopiśmie:
np.: N. Frye: Konteksty wartościowania literatury. Przeł. M. Adamczyk. "Pamiętnik Literacki" 1985, z. 4, s. 236.
- opis bibliograficzny druku zwartego:
- Należy stosować polskojęzyczne formuły i skróty zastępujące poszczególne elementy opisu bibliograficznego: dz. cyt., tamże, tenże, taż...
- Do artykułu należy dołączyć krótkie streszczenie (5–8 wierszy) w języku polskim i angielskim oraz angielskie tłumaczenie tytułu artykułu, ponadto pięć słów kluczowych określających zawartość artykułu oraz bibliografię, sporządzoną w układzie alfabetycznym. W bibliografii należy umieścić pełne imię i nazwisko Autora; poza tym obowiązują te same zasady zapisu, co w przypisach dolnych.
- Bibliografia powinna zawierać prace, na które autor powołuje się w artykule.
Zasady recenzowania tekstów
Artykuły gromadzone do numeru z roku 2012 i następnych podlegają następującym zasadom recenzyjnym:
- do oceny powołanych zostaje dwóch niezależnych recenzentów zewnętrznych,
- teksty powstałe w języku obcym recenzowane będą przez jednego recenzenta zagranicznego, którego narodowość jest inna niż autora tekstu,
- autor i recenzenci nie znają swoich tożsamości (tzw. podwójnie ślepa recenzja),
- recenzje mają charakter pisemny i będą kończyły się jednoznaczną opinią, czy można dopuścić artykuł do druku,
- zasady kwalifikowania lub odrzucenia publikacji wraz z arkuszem recenzenckim są podane do publicznej wiadomości na stronie internetowej,
- nazwiska recenzentów nie są ujawniane; raz do roku czasopismo podaje do publicznej wiadomości nazwiska recenzentów współpracujących.
Recenzenci czasopisma
- Prof. dr hab. Zbigniew Goliński
- Prof. dr hab. Grzegorz Gazda
- Prof. dr hab. Barbara Bobrowska
- Prof. dr hab. Ewa Paczoska
- Prof dr hab Józef Tomasz Pokrzywniak
- Prof dr hab Janina Abramowska
- Prof. dr hab. Witold Nawrocki
- dr hab. Elżbieta Winiecka
- dr Bartłomiej Krupa
- dr hab. Jacek Nowakowski
- Dr Sylwia Karolina Karolak
- Dr hab. Bernadetta Żynis
- Prof. dr hab. Małgorzata Mikołajczak
- Dr hab. Jana Raclavska
- Prof. dr hab. Dariusz Rott
Te utwory są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe
Formularz recenzji: